logo


. reply

News News

Dzīvžoga apgriešana - kopšana25.05.2011

Regulāra dzīvžoga apgriešana stimulē tā augšanu un atvieglo formas veidošanu. BESK piedāvā visu veidu instrumentus, kādi nepieciešami dzīvžoga kopšanai. Tālāk tekstā atradīsi padomus, kā pareizi kopt dzīvžogu.

Brīvā dzīvžoga apgriešana
Ja Tev ir liels dārzs, tad vari atļaut dzīvžoga augiem augt brīvi. Taču zarus vajag nedaudz apgriezt katru gadu. Jāapgriež visi zari, kas „izlec“ no formas, tāpat vienmēr jāizgriež nokaltušie un slimie zari. Ilgākā augšanas periodā brīvais dzīvžogs izplešas platumā. Tāpēc šādu brīvu dzīvžoga formu iesakām tikai tad, ja Tev ir liels dārzs.

Noteiktas formas dzīvžogs
Lai saglabātu noteiktu dzīvžoga formu, tas ir regulāri jāapgriež. Ja Tu to aizmirsīsi izdarīt, tad dzīvžogs ne tikai izpletīsies plašumā, bet tā iekšienē zari būs bez lapām. Pēc dažiem gadiem nekas vairs nebūs palicis pāri no skaistā dzīvžoga. Lai no tā izvairītos, katrā augšanas periodā vairākas reizes dzīvžogs ir jāapcērpj ar dzīvžoga šķērēm. Labi apgrieztam dzīvžogam forma uz augšu kļūst arvien šaurāka. Šādi apgriezts dzīvžogs saņem saules gaismas līdz pat apakšējiem zariņiem un visiem zariem ir skaistas lapas. Apakšējā mala varbūt arī tikpat plata kā augšējā. Taču, ja dzīvžoga augšdaļa ir platāka kā apakšdaļa, tad pēc dažiem gadiem dzīvžoga apakšējā daļa kļūs retāka, jo tai pietrūks gaismas. Griežot zarus, sāc darbu virzienā no apakšas uz augšu, sākumā jāapgriež sānu malas, tad augšmala. Novelc auklu, lai atzīmētu pareizo augstumu.

Griešana pirmajā augšanas sezonā
Tūlīt pēc iestādīšanas lapkoku vai krūmu dzīvžoga augus saīsina līdz pusei augstuma. Tad dzīvžogs veidos kuplus sānu zarus un kļūs arvien krāšņāks. Jāapgriež arī sānzari, tad tie sakuplos ātrāk. Jau pirmajā augšanas sezonā dzīvžogam izaug tikpat gari jaunie zari. Augustā jāapgriež otru reizi. Pēc tam dzīvžogu atstāj mierā.
Skujkoku augšupejošos zarus pēc iestādīšanas neapgriež. Atļauj skujkokiem augt, līdz pēc vairākiem gadiem tie sasniedz vēlamo formu. Taču skujkoku sānzarus jāapgriež regulāri, lai tie veidojas kuplāki. Pirmajā augšanas sezonā dzīvžogs ir jāapgriež vismaz 2 reizes. Jo biežāk apgriezīsi sānzarus, jo kuplāks veidosies dzīvžogs. Protams, svarīga loma te ir šķirnei. Spēcīgi augošo dzīvžogu (Leilanda cipreses) var apgriezt 3 līdz 4 reizes. Skujkoku dzīvžogu nedrīkst apgriezt vēlāk kā augustā, jo vēla apgriešana samazina augu salcietību.

Griešana otrajā augšanas sezonā
Lapu koku dzīvžoga zarus un sānu zarus jāapcērpj, ja nepieciešams, sānzarus var arī saīsināt, lai izveidotu pareizu dzīvžoga formu. Labi apgriezts dzīvžogs uz katru augstuma metru sašaurinās par 10-12 cm. Dzīvžogs, kurš 1,5 m augstumā ir 50 cm plats, pamatnē ir apmēram 70 cm plats.
Ja skujkoku dzīvžogs otrajā augšanas sezonā nesasniedz vajadzīgo augstumu, tad to nevajag apgriezt. Taču sānu zarus jānogriež vismaz 2 reizes laikā no maija līdz augustam.

Griešana nākamajos gados
Kamēr vēl nav sasniegts vēlamais lapu koku dzīvžoga augstums, katru gadu kārtīgi jāapgriež augšupejošie zari. Sānu zarus jāapgriež tikai nedaudz, ja gribi izveidot kuplu dzīvžogu, bet jāapgriež spēcīgi, ja vēlies šauru dzīvžogu. Pirmajos gados centies izveidot piramīdveida formu. Augšana garumā būs neliela.
3. vai 4. gadā veido dzīvžogu vēlamajā augstumā. Ja dzīvžogs ir sasniedzis vēlamo augstumu un formu, ir ļoti svarīgi saglabāt izveidoto formu. Dzīvžogs ir jāapgriež vismaz 2 reizes sezonas laikā: jūnijā un augustā. Kad skujkoku dzīvžogs ir sasniedzis vēlamo augstumu, tad zari ir jāapgriež.
Pēc vēlamā augstuma sasniegšanas dzīvžoga augšdaļa un sānu zari ir jāapgriež 2 reizes augšanas sezonas laikā.

Kā pārveidot vecu dzīvžogu
Ko darīt tad, ja Tev ir novecojis un formu zaudējis dzīvžogs? Tad ir jāveic dzīvžoga „remonts“. Tas ir ļoti vienkārši, taču prasa drošu roku, jo nepieciešama lielāka apgriešana. Dzīvžoga visi zari ir jānogriež apmēram 25 cm virs zemes. Tas skan skarbi, bet tas ir jāizdara. Tad jāizrok slimie un vārgie krūmi un jāiestāda jauni.
Nākamajos 2 gados regulāri jāapgriež zari. Sākotnējo dzīvžoga augstumu var sasniegt pēc apmēram 4 – 5 gadiem. Labākais laiks šiem darbiem ir vēls rudens vai agrs pavasaris.
Ja skujkoku dzīvžogs atrodas nolaistā stāvoklī, tad jānogriež visi sānu zari gandrīz līdz pašam stumbram. Pēc apgriešanas koks izskatās gandrīz kails. Mazliet pacietības un drīz parādīsies jaunie zari, kurus regulāri apgriežot, Tu spēsi izveidot vēlamo formu. Pēc apmēram 3 gadiem dzīvžogs atkal būs kupls un skaists.

Dzīvžoga kopšana
Griešanas darbi nozīmē to, ka „griešana vien nav nekāda māksla". Pavasarī dzīvžogs ir jāmēslo ar kompostu vai ar kūtsmēslu piejaukumu vai mākslīgo mēslojumu, tas jāuzliek starp krūmiem. Rudenī var uzlikt sadalījušos kūtsmēslus, kurus ierok zemē pavasarī.
Ja krūmi atrodas tuvu viens pie otra, tiem nepieciešams vairāk barības vielu un mitruma. Ja blakus dzīvžogam atrodas kāda puķu dobe vai zāliens, tas jūt šo problēmu!
Tāpēc iesakām dzīvžoga saknes (it sevišķi ligustram) nodurt ar lāpstu, tad dzīvžogs tik strauji neizplatās. Apmēram 30 - 40 cm attāluma no dzīvžoga jānocērt saknes aptuveni 1,5 lāpstas dziļumā, izrokot grāvīti.
Lai izvairītos no 'konkurences problēmām' ilgstošā laika periodā, var ierakt šķērsām zemē papi vai plastmasas plēvi. Ja tādā veidā norobežo sakņu izplešanos, tad vismaz 1 reizi augšanas sezonas laikā ir jāsamēslo, piemēram, martā, bet maijā vai jūnija jāmēslo atkārtoti.

Vairāk informācijas par dzīvžoga kopšanu Bakker.

 


.................................................................................................................................................................................................................................................