logo


. reply

News News

Produktu uzglabāšana pagrabā17.01.2020

Produktu uzglabāšana pagrabā

Kad dārza darbi tuvojas noslēgumam, kartupeļi, bietes, āboli un citi dārza labumi jau nogatavojušies, ir laiks domāt par to uzglabāšanu vēlākam laikam. Lai ar dārza labumiem varētu mieloties arī ziemā, jāņem vērā dažādas gudrības par to uzglabāšanu.

                                                        

Kārtība un tīrība pagrabā

Pirms jaunā raža tiek izvietota pagrabā, nepieciešams ar kritisku aci novērtēt pagrabā esošo plauktu stāvokli, novērtēt nepieciešamību kaut ko iztīrīt vai salabot. Tāpat jāatbrīvo pagrabs no pērnās ražas atlikumiem, ja tādi ir saglabājušies. Tas ir vajadzīgs ne tikai, lai pagrabu saglabātu labā stāvoklī pēc iespējas ilgāk, bet arī, lai dārza labumi ilgāk saglabātos svaigi. Pirms ievietosiet pagrabā augļus un dārzeņus, noteikti tos sašķirojiet, atlasiet bojātos dārzeņus, sakņaugus un kartupeļus nedaudz apžāvējiet. 

Produktu uzglabāšanai piemērota vieta un temperatūra

Atsevišķiem dārzeņiem patīk atšķirīgas uzglabāšanas temperatūras. Piemēram, kartupeļus vēlams uzglabāt +4 grādos, bet burkānus un kāpostus 0 grādos. Bieži vien ievērot atšķirīgas temperatūra ir teju neiespējami, it īpaši, ja pagrabs ir neliels, tādēļ visi produkti tiek uzglabāti vienādā temperatūrā. Uzglabāšanas termiņš dažādiem produktiem noteikti sarūk, bet, ja kaut kas sabojājas ātrāk, tas tiek izmest miskastē, lai nebojātu veselos produktus. Entuziasti iesaka pagrabā novietot termometru. Ja temperatūra ir daudz augstāka nekā vēlams, tad var atvērt logu vai ventilācijas lūku, lai to samazinātu.

Ideāli dārzeņu uzglabāšanas apstākļi:

1. nav logu un neiespīd dienas gaisma telpā;

2. zema temperatūra

3. svaiga gaisa ieplūde;

4. mitrums aptuveni 90%

Produktu ērtai uzglabāšanai var izmantot plastmasas vai koka kastes, plauktus vai koka palikņus. Savukārt, kartupeļiem var izveidot apcirkni. Veikalu tīklā "Mājai un Dārzam" ir pieejamo dažāda lieluma groziņi, maisi un spaiņi, kas lieti noderēs dārzeņu uzglabāšanai vai pārvietošanai. 

Noteikti nav ieteicams pārējos dārzeņus uzglabāt kopā ar āboliem, jo āboli izdala etilēnu, kas veicina citu dārzeņu bojāšanos. Ja nav iespējas atsevišķi uzglabāt ābolus, tad ābolus var apklāt ar polietilēna plēvi.

                                

Dārzeņu uzglabāšanas padomi

Lai dārzeņi saglabātos svaigi pietiekami ilgi, ir jāievēro daži pamatnoteikumi. Kad kartupeļi ir noņemti, tos notīra no zemes paliekām un ļauj nedaudz apžūt. Kartupeļus uzglabā tumšā un vēsā vietā, maisos, plastmasas traukos vai koka kastītēs. Bieži tiek izgatavoti speciāli apcirkņi.

Kartupeļi - tiklīdz kā izrok no vagas, kartupeļus notīra no zemes paliekām. Pēc tam kartupeļiem ļauj apžūt. Dārzeņus glabā tumšā un vēsā vietā (piemēram, virtuves plaukts zem izlietnes), plastmasas vai pītajā groziņā, derēs arī papīra maiss. Jāizvairās kartupeļus glabāt kopā ar sīpoliem, jo tie veicina kartupeļu bojāšanos.

Bietes izrauj no zemes, nogriež lapas un noslauka zemes. Bietes nevajag mazgāt, tikai apslaucīt. Bietes var glabāt bļodā vai traukā tumšā vēsā vietā, virsū uzklājot dvieli.

Burkāniem pēc izraušanas no zemes nogriež kātiņus un noslauka liekās zemes. Burkānus glabā vēsā vietā. Lai burkāni neapvītu un būtu kraukšķīgi, tos var glabāt smiltīs.

Ķiplokus jāpakaltē saulē vai sausā vietā pirms tiek uzglabāti. Ķiplokus uzglabā vēsā vietā groziņos vai plastmasas trauciņos, lai tiem piekļūtu gaiss.

Sīpoliem, pēc to izrakšanas no dobes, ļauj kaltēties saulē vai kādā siltā vietā. Sīpolus glabā tumšā un vēsā vietā groziņā. Groziņš ir vispiemērotākā vieta, jo tiem piekļūst gaiss. Sīpolus nevajadzētu glabāt kopā ar citiem dārzeņiem.

 


 
.................................................................................................................................................................................................................................................